Воскресенье, 2024-04-28, 5:59 PM

Ын периоада де 07-11 дечембрие а фост петрекутэ Сэптэмына Класелор Примаре. Ын кадрул сэптэмыний ау фост петрекуте ун шир де мэсурь ла каре ау партичипат тоць елевий класелор примаре.

Ятэ резултателе кэпэтате:

7 дечембрие-  Зиуа лимбий молдовенешть

1. Конкурсул «Чя май фрумоасэ калиграфие».
  2. Олимпиада ла лимба молдовеняскэ. Класеле 1-4

Просмотров: 912 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-23

Олимпиаделе школаре сынт адевэрателе конкурсурь де ексчеленцэ, адресате елевилор ку аптитудинь, ынклинаций ши интересе деосебите. Ачесте пробе сынт челе май промовате, респектате ши валоризате конкурсурь школаре.

Ын периоада де 05 -12 дечембрие ын шкоалэ а фост петрекут турул школар ал олимпиаделор ла доуэспрезече обьекте. Елевий класелор 1-11 ау партичипат ку  маре интерес, дынд довадэ де куноштинце ши истециме.

Нимень ну спуне кэ а фост ушор. Фиекаре динтре партичипанць а депус ефорт  максимал пентру а  демонстра куноштинцеле сале.

Просмотров: 489 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-22

АХО, АХО!  Оприць аич!

Ши дин лок ну Вэ клинтиць!!!

Ятэ кэ не май ласэ ун ан. Уйте кум се скутурэ ултимеле зиле дин клипсидрэ. Анул 2016 бате ын ушэ, дескизынд  примеле филе албе, ынкэ некуноскуте.

Стимаць педагожь, пэриць, елевь!

Ла  20 дечембрие 2015,  ореле 1600,< ... Читать дальше »

Просмотров: 569 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-17

Ын периоада 23 - 27 ноембрие а авут лок сэптэмына лимбий енглезе ку урмэторул програм де активитате:

• “Експозиция десенелор ку тематика Halloween”. Елевий класелор а 2-9-а ау презентат десенеле лор, каре ау фост експусе ын кабинетул де лимба енглезэ.
  • «Експозициа бостанилор ши мэштилор». Елевий класелор а 5-9-а ау прегэтит ши ау презентат бостаний-мэшть ла тематика пропусэ.
  • “Зиуа оаспецилор Halloween-уй”. Елевий класелор а 7-11-я ау прегэтит ун монтаж литерар тематик ку каре ау фост ын визитэ ла класеле а 8-11-я.  ... Читать дальше »
Просмотров: 805 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-10

Ын периоада 09 – 14 ноембрие 2015 ын шкоалэ а фост петрекутэ сэптэмына «Штиинцей ши универсулуй».

Анул курент тоць партичипанций ау депус май мултэ стрэдуинцэ ка ын анул пречедент. Ау фост петрекуте конкурсурь, викторине, лектурь педагожиче, експозиций, конворбирь, филме-презентэрь, ревисте орале, оре демонстративе, компетиций спортиве ши алтеле.

Елевий ау партичипат ла тоате мэсуриле актив.

Ун маре интерес ши доринцэ де а куноаште чева ноу ау доведит урмэторий елевь:

1. ... Читать дальше »
Просмотров: 682 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-10

Пе 18 октомбрие с-ау десфэшурат компетицииле спортиве ла ТУРИСМ. Друмул абрупт, трасеул ку обстаколе, ориентаря пе терен   ау пус ла ынчеркаре челе 12 екипе, принтре каре а фост ши екипа школий ноастре. Елевий ку маре ентузиасм ау партичипат ла тоате пробеле.

Ле дорим сукчесе пе виитор!

Просмотров: 538 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

Ын периоада динтре 19 ши 23 октомбрие ын шкоалэ а фост петрекутэ «Сэптэмына лимбий русе». Елевий ау партичипат актив ла тоате активитэциле.

Ын кадрул ачестей сэптэмынь елевий класелор а 10-я ши а 11-я ау петрекут о масэ ротундэ ку женерикул «Поетул меу юбит», декламынд фрагменте дин опереле скрииторилор префераць. О луптэ апригэ с-а апринс ла петречеря конкурсулуй «Прелунжеште поезия».

Елевий класей а 5-я ау ынсченат повестя «Вулпя ши лупул», дынд довадэ де креативитате ши капачитэць де актор, ла каре ау фост презенць ши елевий класелор примаре.

Просмотров: 672 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

27 октомбрие – зиуа орашулуй Дубэсарь. Ын ачастэ зи локуиторий сэрбэтореск Зиуа сау кум о май нумим ной Храмул Орашулуй.

Ла ачастэ маре сэрбэтоаре вин ну доар локалничий, дар се инвитэ ши оаспець де оноаре. Л-ам авут ка оаспете пе Прешединтеле Републичий Молдовенешть Нистрене – Еужениу Василевич Шевчук.

Тот ын ачастэ зи деташаментул школий ноастре  «Тинерий Патриоць ай Нистренией»  ау луат парте ла дескидеря солемнэ а активитэций ын каузэ. Елевий ау интонат имнул републичий ши ал орашулуй. Ачастэ активитате ле формязэ елевилор симцул де патриотисм ши девотамент, воинца ши карактерул, драгостя фацэ де Пэмынтул ... Читать дальше »

Просмотров: 646 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

26 октомбрие 2015 – дескидеря «Таблей де Оноаре»

Аич сынт 20 де портрете але четэценилор че ау адус ун апорт ын дезволтаря ши проспераря орашулуй ши районулуй натал. Принте еле есте ши портретул ветеранулуй мунчий педагожиче, ынвэцэтоарей класелор примаре а школий ноастре, каре се афлэ ла одихна бинемеритатэ, Дейдыш Полина Исаевна, коауторул примулуй АБЕЧЕДАР дин РМН.

Синчере феличитэрь пентру Полина Исаевна ши тот колективул школий!

Просмотров: 607 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

Де пе 19 ши пынэ 25 октомбрие с-а петрекут операция «Адолесчентул».

Ын кадрул ачестей акциунь с-ау десфэшурат ун шир де активитэць. Медичий, инспекторий де ла камера пентру минорь, лукрэторий стацией епидемиоложиче, Инспекция Ауто ле-ау читит елевилор      школий ноастре лекций де превенире а инфракциунилор, деспре компортаря ын локуриле публиче. Ла фел елевий ау ау фост ын екскурсие ла музеул  секцией де милицие, ла стация де помпиерь. Деташаментул «Тинерий Инспекторь Ауто» ымпреунэ ку репрезентанций де ла Инспекторатул Ауто ау патрулат стрэзил ... Читать дальше »

Просмотров: 1131 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-03

« 1 2 ... 42 43 44 45 »