Понедельник, 2024-05-13, 12:00 PM

Ла 16 септембрие ын локалул школий медий молдовенешть №3 а авут лок ора класей ку женерикул «Алежеря мя - Русия», консакратэ аниверсэрий 10 ань де ла референдумул национал ын Нистрения, привинд релацииле културале ку Федерация Русэ ши Република Молдова.

Ла ачастэ лекцие ау фост презенць оаспеций: Лупол А.А., шефул де прегэтире премилитарэ, Гузун Н.М., репрезентантул музеулуй орэшенеск дин орашул Дубэсарь, Дорул И.Ф., комисар милитар.

Просмотров: 612 | Добавил: Olka | Дата: 2016-09-20

Е тоамнэ яр ын календарул времий

Ши черу-нсэилат ку унгюрь де кокорь

Не-а рэсколит ун дулче дор де Шкоалэ

Ши де юбиций ноштри професорь!

Е зиуа куноштинцелор!

Астэзь ын шкоала ноастрэ а фост о солемнитате деосебитэ пентру фиекаре, че шь-а легат дестинул де ачест лэкаш сфынт.

Просмотров: 941 | Добавил: Olka | Дата: 2016-09-01

ШМИКЖ №3 дин ор. Дубэсарь

анунцэ депунеря актелор пентру ынматрикуларя елевилор кл. I - XI-я

пентру анул де ынвэцэмынт 2016-2017.

Актеле нечесаре:

1. Череря пэринцилор
  2. Копия ... Читать дальше »
Просмотров: 697 | Добавил: Olka | Дата: 2016-08-15

Абсолвентул 2016!

Класа XI. Кондукэтор де класэ Уреки А.В. Ау терминат 14 елевь. Дин ей трей медалишть.

Медалие де аур: Бежан Оксана, Дацко Анастасия.

Медалие де аржинт: Калута Екатерина.

Класа IX. Кондукэтор де класэ Сахановски В.А. Ау терминат 18 елевь.

Просмотров: 694 | Добавил: Olka | Дата: 2016-06-28

ИНВИТАЦИЕ ЛА АМИНТИРЬ…

Фиекаре ынчепут аре ши ун сфыршит:oмул сямэнэ семинце ши требуе сэ стрынгэ роаделе, копакул сэдит требуе сэ родяскэ, пэринций че ау дат наштере копилулуй, требуе сэ-л кряскэ, сэ-л едуче, сэ-л ынвеце, сэ-л вадэ ла каса луй...Ынвэцэторул й-а копиий ын класа

I-й, ый дуче пынэ ын класа a IV-a ши аич е сфыршитул, е деспэрциря.

Кред кэ ну-й ынвэцэтор де класеле примаре пентру каре ачест момент сэ ну  фие дурерос, пентру кэ сынтець ка копий м ... Читать дальше »

Просмотров: 597 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-23

Зиуа Викторией! Зиуа Бируинцей! Е зиуа кынд попорул советик а бируит котропиторий фасчишть ын Мареле Рэзбой пентру Апэраря Патрией.

Ну о сингурэ датэ вом ревени ла трекутул тражик, дар глориос.  Ну ын задар се зиче: «Вииторул ну дескиде уша челора че вин фэрэ трекут»

Ку ачастэ оказие азь, 9 май 2016 колективул педагожик, елевий, деташаментул «Тинерий патриоць нистрень» ай школий медий молдовенешть де културэ женералэ №3 ау партичипат ла парада солемнэ консакратэ Аниверсэрий а 71-а де ла Маря Бируинцэ ши ла акция  «Режиментул немуритор»

Дет ... Читать дальше »

Просмотров: 794 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-16

Абрамов Александр Давыдович

Александр Давыдович а луат парте ын Мареле Рэзбой пентру Апэраря Патрией.

А активат ка педагог  де  лимба ши литература молдовеняскэ ын шкоала №3. Ын аний 1976-1981 а суплинит функция шеф де студий. ... Читать дальше »

Просмотров: 800 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-06

Дражь ветерань!

Вэ мулцумим пентру куражул, дырзения ши патриотисмул де каре аць дат довадэ атунч кынд ва-ць дус ын луптэ контра душманилор! Штим кэ аць фэкут ачаста пентру пэринций воштри, фраций ши сурориле воастре, социиле ши копий воштри де атунч, дар ши пентру ной, чей каре песте ань вэ сынтем рекуноскэторь пентру фапта ероикэ!

Синчере феличитэрь!

Фие ка мереу сэ домняскэ лиништя ши сигуранца ын цара ноастрэ!

Просмотров: 657 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-06

ПАШТЕЛЕ рэмыне чя май импортантэ сэрбэтоаре крештинэ, чя май вастэ атыт ын семнификаций кыт ши ын обичеюрь.

Експозиция «Паште феричит», каре купринде диферите лукрэрь, конфекционате де кэтре елевь, есте експусэ ын инчинта школий. Сынт презенте коптурь традиционале ши оуэ де Пашть, ефектуате ын диферите методе. Лукрэриле кореспунд тематичий паскале, ынсэ пейзажул де примэварэ ну липсеште. Елевий ау конфекционат фрумоасе феличитэрь де Сфинтеле Паште, флорь дин хыртие колоратэ ши бисер, оуэ натурале, пэскулице дин алуат дулче ши сэрат.

Фие ка лумина ши кэлдура ачестор сэрбэторь сэ Вэ ынкэлзяскэ суфлетеле ши сэ Вэ дескидэ инима пентру илуминаре, крединцэ ши ертаре!

Просмотров: 1247 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-29

Пе дата де 27 априлие, ын ажунул сэрбэторилор де май колективул школий а петрекут ун суботник.

Ын кадрул активитэций дате ау фост десфэшурате лукрэрь ын курэциря ши аменажаря теренурилор, вопсиря копачилор, кэрэрилор, сэдиря арбуштилор, флорилор ши алтеле.

Ау партичипат актив ши ку мулт суфлет атыт колективул де елевь, кыт професорий ши персоналул техник.

Консидерэм кэ астфел де активитэць контрибуе ла ымбунэтэциря климатулуй ын колектив. Пентру елевь ачастэ мэсурэ а фост о бунэ лекцие де алтоире а драгостей фацэ де мункэ ши фацэ де Мэрия са Натура.

Просмотров: 759 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-29

« 1 2 ... 40 41 42 43 44 45 »
«  Май 2024  »