Пятница, 2024-03-29, 3:20 PM

Главная » 2016 » Сентябрь » 1 » Зиуа куноштинцелор!
Зиуа куноштинцелор!

Е тоамнэ яр ын календарул времий

Ши черу-нсэилат ку унгюрь де кокорь

Не-а рэсколит ун дулче дор де Шкоалэ

Ши де юбиций ноштри професорь!

Е зиуа куноштинцелор!

Астэзь ын шкоала ноастрэ а фост о солемнитате деосебитэ пентру фиекаре, че шь-а легат дестинул де ачест лэкаш сфынт.

Ла ачастэ сэрбэтоаре не-ау онорат ку презенца лор Валерий Лаврентиевич Стыренко, примул шеф-аджункт интеримар ал Администрацией де Стат а районулуй Дубэсарь ши а орашулуй Дубэсарь, Пьотр Семьонович Пасат, депутат ал Советулуй Супрем ал РМН, Светлана Григориевна Завтур, депутат ал Советулуй локал, Ала Владимировна Паскаль, спечиалист ла Дирекция де Ынвэцэмынт дин орашул Дубэсарь, Галина Василевна Тимонова, прешединтеле организацией обштешть «Память», ветераний мунчий педагожиче ши пэринций, каре сынт мереу алэтурь ши не оферэ перманент ажуторул нечесар.

Месажеле де феличитаре дин партя Президентулуй Републичий РМН Евгений Василевич Шевчук, а Шефулуй Администрацией де Стат а орашулуй Дубэсарь ау фост дате читирий де кэтре Валерий Лаврентиевич Стыренко. Д-луй а ынмынат пичилор дин класа I-й ун сет де рекизите школаре суб женерикул «Еу сынт Нистрян».

Пьотр Семьонович Пасат а адресат кувинте де феличитаре ынтрегулуй коллектив де елевь ши професорь, оферинду-ле микуцилор дин I-я ун кадоу утил пентру шкоалэ.

Анул курент пентру прима датэ ау пэшит прагул школий 15 мугурашь, дорничь де а пэтрунде ын тайнеле кэрций. Ей ау фост ынтымпинаць ку букурие ши драгосте де прима лор ынвэцэтоаре -  Ана Алексеевна Плешко.

Традиционал елевий класей а 11-я ау трансмис Кеица Куноштинцелор елевилор класей I-й, урынду-ле сукчесе ын Лумя Куноштинцелор.

Тутурор елевилор - ной сукчесе, ной реализэрь!

Пэринцилор – колабораре родникэ!

Тутурор – ун ан родник, плин де реализэрь!

Ла мулць ань ку сэнэтате,

Сэ дя Домнул тот че дорим:

Зиле сенине ши феричире,

Шкоала драгэ с-о чинстим!

Просмотров: 927 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Сентябрь 2016  »