Пятница, 2024-03-29, 4:14 AM

Главная » 2016 » Март » 2 » Ын курынд вом фи школарь
Ын курынд вом фи школарь

Moттo:

Eу пот сэ фак чея че ту ну поць фаче. Ыпреунэ путем фаче лукрурь марь. Нимень ну поате реализа вреодатэ сингур чея че поате реализа прин партенериат ку алций.”

Maйка Тереза

Копилул есте ун мик универс, яр крештеря ши девениря луй ка адулт репрезинтэ ун друм лунг ши синуос, плин де уркушурь ши коборышурь, ал кэруй аспект чентрал ыл репрезинтэ персоналитатя, ын тоате аспектеле ей.

Пасул кэтре школаритате репрезинтэ ун праг че импликэ о серие де аспекте психоложиче спечифиче адаптэрий школаре, яр ачест лукру импримэ о дирекцие женералэ а ынтрежий периоаде пе каре копилул о ва петрече ын шкоалэ.

Фреквентаря грэдиницей де кэтре копил алэтурь де креаря уней имажинь позитиве а школий ын окий микулуй ом, ау ун рол импортант ын адаптаря ку сукчес а копилулуй ын шкоалэ. Копилул требуе ынвэцат  кэ шкоала ну есте о модалитате де констрынжере, де ынчетаре а жокулуй, де ынгрэдире а активитэцилор либере дин кадрул грэдиницей чи репрезинтэ о континуаре абсолут нормалэ а активитэций копилулуй, каре есте ын континуэ еволуцие, фиинд капабил сэ реализезе жокурь мулт май комплексе декыт челе дин грэдиницэ.

Пентру а ынлесни ку май мултэ ушуринцэ адаптаря оптимэ а копилулуй ын шкоалэ, се дореште сэ се менцинэ о стрынсэ легэтурэ ынтре шкоалэ ши грэдиницэ, доуэ институций асемэнэтоаре ши деосебите, ын ачелаш тимп, скоп операционализат прин ефектуаря де визите, де колаборэрь, де скимбурь де експериенцэ, че пун прешколарий ын легэтурэ директэ атыт ку школарий кыт май алес ку ынвэцэторул.

Ку ачест скоп пе дата де 13 фебруарие 2016 а авут лок ЗИУА УШИЛОР ДЕСКИСЕ пентру пэринций вииторилор елевь ай класей I-й. Пэринций с-ау фамилиаризат ку прочесул де мункэ ал организацией дате. Ли с-а ефектуат о екскурсие прин локалул школий: визита ын музеу, ли с-ау демонстрат посибилитэциле ла ореле де физикэ, кимие, информатикэ. Ын сала фестивэ дисчиполий класелор примаре ле-ау арэтат пэринцилор че капачитэць, абилитэць поседэ елевий фреквентынд шкоала ноастрэ. Ла финеле активитэций пентру вииторий школарь ли с-а организат о масэ дулче ын кантина школий.

ВЭ АШТЕПТЭМ КУ ДРАГ ЛА ШКОАЛА НОАСТРЭ!!!!!!!!!!!!!!

Просмотров: 709 | Добавил: Olka | Рейтинг: 5.0/1
«  Март 2016  »