Четверг, 2024-04-25, 7:51 AM

Главная » 2016 » Май » 6 » Ветераний школий
Ветераний школий

Абрамов Александр Давыдович

Александр Давыдович а луат парте ын Мареле Рэзбой пентру Апэраря Патрией.

А активат ка педагог  де  лимба ши литература молдовеняскэ ын шкоала №3. Ын аний 1976-1981 а суплинит функция шеф де студий. Александр Давидович а пледат  пентру перфекционаря лимбий матерне. А фост пасионат де литературэ. Думнялуй а скрис мулте поезий, фабуле, повестирь умористиче, че ау фост публикате ын ревиста «Ынвэцэмынтул публик» ши «Ынвэцэторул советик».

Басюл Ефим Григоревич

Ефим Григоревич – партичипант ал Марелул Рэзбой пентру Апэраря Партией. Ын 1950 а абсолвит институтул педагожик дин Тираспол, спечиалитатя «ынвэтор де лимба франчезэ».  Ефим Григорьевич а активат пе тэрымул педагожик пынэ ла одихна бинемеритатэ. Конкомитент ку мунка дин шкоала №3 Ефим Григоревич а фост  инспектор ла секция районалэ де ынвэцэмынт.

Кучук Алексей Иосифович

Алексей Иосифович ын 1937 а абсолвит шкоала медие дин орашул Тираспол. А ынчепут ынвэцэтура ын институтул агрикол.   Ын 1942 е ындрептат ла ынвэцэтурэ ын шкоала милитарэ дин орашул Ленинград. Ын время Марелуй Рэзбой пентру Апэраря Патрией шь-а фэкут сервичиул май мулт ын унитэциле де грэничерь. Соарта л-а дус пынэ ла Рэсэритул  Депэртат, пынэ ла Камчатка, пынэ ла  Очеанул Пачифик. Д-уй а активат ын домениул милитэрией. Ын 1972 а фост трансферат ын постул де ынвэцэтор де милитэрие ын шкоала молдовеняскэ №3 дин орашул Дубэсарь.          Ын шкоалэ а конструит ун тир. Елевий Д-уй  окупау локурь де фрунте ла ынтречериле милитаре.

Лунгу Феодосий Алексеевич

Педагог емерит ши партичипант ал Марелуй Рэзбой пентру Апэраря Патрией.  А абсолвит факултатя де историе а институтулуй педагожик дин Тираспол.    А фост ынролат ын арматэ ын 1939. Дин июлие 1941 пынэ ын октомбрие фаче сервичиул пе Фронтул Белорус, яр ла сфыршитул луй октомбрие а фост трансферат ын режиуня Гомель, апой ын Чернигов.   А луат парте ла елибераря Ромынией, Унгарией, Чехословачией. Дин анул 1946 а лукрат ын калитате де ынвэцэтор де историе ын шкоала медие молдовеняскэ №3 дин орашул Дубэсарь.

Продан Василий Константинович

Ун алт педагог – партичипант ал Марелуй Рэзбой пентру Апэраря Патрией есте ши Продан Василий Константинович. А абсолвит Университатя де стат дин орашул Кишинэу, факултатя де историе. Ын априлие 1944 е ынролат ын рындуриле Арматей Советиче. Дин примий ань де дупэ рэзбой Василий Константинович шь-а легат дестинул ку педагожия. А лукрат ын сателе районулуй Дубэсарь, яр дин септембрие 1948 – ын шкоала №3, май тырзиу девенинд директор ал ачестей школь.

Просмотров: 794 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Май 2016  »