Пятница, 2024-03-29, 3:45 AM

Главная » 2017 » Ноябрь » 16 » Сэптэмына штиинцей ши а пэчий
Сэптэмына штиинцей ши а пэчий

Речент ын шкоалэ а авут лок масса ротундэ ку женерикул «Саванць молдовень ку ренуме мондиал» ла каре шь-ау дат конкурсул елевий класелор а 10-я - 11-я .

Партичипанций ау сублиният импортанца апортулуй адус де кэтре саванций Б.П.Хашдеу, Д.Кантемир ла дезволтаря штиинцей ши културий молдовенешть.

Чей презенць ау ынцелес кэ штиинца е ын фавоаря омулуй.

Ора екстрашколарэ «Салваць пэмынтул», «Картя де плынжерь а натурий».

А фост демонстрат ун филмулец ынкаре с-а евиденцият трансформаря планетей де ла старя перфектэ пе каре не-а дат-о Думнезеу ши пынэ ын зилеле ноастре, кынд планете есте дестул де мурдарэ, ымбыкситэ де фум ши газе ночиве, болнавэ. Ау фост дискутате аспектеле медиулуй ынкэнжурэтор, каре сынт факторий де полуаре ши дистружере а медиулуй ынконжурэтор.

Ау фост читите плынжериле Натурий, Апей ши Аерулуй, Аричулуй, Местякэнулуй, Лэкримьоарелор, Гиочеилор, Чуперчилор ши алтеле.

Планета ноастрэ албастрэ есте болнавэ, тристэ, полуатэ.

Елевий шь-ау редат пэрериле деспре мижлоачеле де протекцие а медиулуй ынконжурэтор. Требуе ну нумай сэ куноаштем чи ши сэ апликэм регулиле де окротире а планетей.

О фаптэ бунэ штерже о фаптэ ря.

Планета Пэмынт е каса ноастрэ!

Пэстраци-вэ каса куратэ!

Ын конкурсул «Нимик ну се уйтэ, нимик ну есте уйтат» ау партичипат елевий класелор а 5-9. Елевий ау авут скопул де а гэси информацие  деспре лагэреле де кончентраре а децинуцилор де пе тимпул  МРпАП.

Ын кадрул конкурсулуй «Штияць вой оаре кэ…?»  елевий ау фост пушь ын ситуациед де проблемэунде требуя сэ гэсяскэ рэспунс ла  ынтребэрь анализынд май мулте сурсе де информацие.

Ын кадрул конкурсулуй «Орашул меу ын обьектив» елевий ау прегэтит лукрэрь деспре орашул Дубэсарь, повестинд деспре локуриле челе май ынсемнате, фрумоасе дин орашул натал.

Aвем невое де ун ынвэцэмынт базат пе стандарде де перформанцэ ридикате, орьентат спре инвестигацие, де ун ынвэцэмынт орьентат спре валорь.

«Дакэ те поартэ гындул песте ун ан

Сямэнэ ун огор,

Дакэ те поартэ песте зечь де ань

Сэдеште ун пом,

Дакэ те поартэ гындул пете о сутэ де ань

Eдукэ оамений.

Семэнынд огорул

Вей реколта о датэ

Сэдинд ун пом

Вей реколта де зечь де орь

Eдукынд оамений

Вей реколта де о сутэ де орь»

Конкурсул  « Пэсэриле пе кале де диспарицие дин цара ноастрэ» а авут дрепт скоп  едукаря драгостей фацэ де Патрие ла елевий школий примаре. Прин астфел де мэсурь едукэм тинерей женераций драгостя фацэ де Патрие, Меляг, Царэ, натура че не ынконжоарэ. Копий ау партичипат актив ши ку маре ентузиасм. Ау фолосит астфел де методе ши техничь модерне: кубул, проектул, турул галереий, метода кадранелор, жокул дидактик, есеул де чинч минуте.

Речент ын шкоалэ а авут лок маса ротундэ ку женерикул «Синхрония ши диахрония ын лимба молдовеняскэ». Ау партичипат елевий класа а 10-я, каре шь-ау дат интересул фацэ де студиул прочеселор историче интерне ын лимбаж ши студиул релацией динтре унитэциле лингвистиче ынтр-о анумитэ периоадэ де тимп

Просмотров: 550 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Ноябрь 2017  »