Четверг, 2024-03-28, 1:53 PM

Главная » 2021 » Ноябрь » 26 » Сэптэмына «Штиинца ши Универсул»
Сэптэмына «Штиинца ши Универсул»

Ын кадрул сэптэмыний «Штиинца ши Универсул» ын локалул школий ноастре с-ау петрекут ун шир де активитэць: оре демонстративе, конкурсурь, викторине, мэсурь екстракурикуларе ши алтеле.

Едукация еколожикэ есте унул динтре обьективеле едукационале пентру тоате дисчиплинеле.

Пе паркурсул сэптэмыний  елевий класелор примаре с-ау фамилиаризат ку унеле спечий де анимале, каре сынт пе кале де диспарицие. Елевий ау прегэтит проекте, презентынду-ле колежилор.

Ла фел с-ау петрекут:

• конкурсул десенелор пе тема «Натура - пикторицэ», «Приетений ноштри!», «Патрия мя» ши алтеле.
  • оре демонстративе ла «Лумя ынконжурэтоаре»  ку тематика «Стуктура Универсулуй»,  «Чине сынт инсектеле» ши алтеле
  • орэ демонстративэ ла «Арта пластикэ» ку тема «Моделаря. Анималеле доместиче юбите»
  • ора демонстративэ ла «Лимба русэ» ку тема  «Родина, город, село. С чего начинается Родина? Где ты родился?» ши мулте алте мэсурь.

Елевий май марь ау партичипат ла мэсурь екстрашколаре ла жеографие, историе, математикэ, лимбэ ши литературэ, унде ау афлат мулте лукрурь ной ши интересанте.

Прин астфел де активитэць ла елевь есте култиватэ драгостя фацэ де натурэ, плай натал, се дезволтэ спиритул де обсервацие ши грижа фацэ де приетений ноштри май мичь.

Просмотров: 171 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Ноябрь 2021  »