Пятница, 2024-04-19, 4:49 PM

Главная » 2016 » Апрель » 29 » Маса ротундэ "Адевэрул Нистрян" - ерь, астэзь ши мыне
Маса ротундэ "Адевэрул Нистрян" - ерь, астэзь ши мыне

Пе дата де 27 априлие 2016 ын инчинта школий медий молдовенешть №3 дин орашул Дубэсарь ын Чернтрул Културий молдовенешть а фост десфэшуратэ о масэ ротундэ ку женерикул «Адевэрул нистрян»- ерь, астэзь ши мыне», модератэ де Дорина Габужа, вичепрешединтеле Униуний молдовенилор.

Ла ынтылнире ау фост презенць директорий ши педагожий филоложь ай школилор молдовенешть дин сателе Гоянь, Цыбулэука, Хармацка, Дойбань-I, Кр-Виноградарь, Комисаровка-Ноуэ, Койково, Дубово ши дин школиле орэшенешть №7 ши №3. Й-ам авут оаспець де оноаре пе ветеранул мунчий педагожиче ай школий №3 – Дейдыш Полина Исаевна, скрииторул нистрян – Влад Яштылов ши композиторул Попов Гаврил Василевич, лукрэтор емерит ал РМН ын домениул културий.

Ын кадрул дискуцией педагожий шь-ау експус пэрериле, опинииле чея че цин де ачест зиар.  Не букурэ фаптул кэ колективул «Адеврулуй Нистрян» ку посибилитэць модесте се стрэдуеште прин интермедиул зиарулуй сэ не дэруе ун пик де букурие  ын ачесте зиле бынтуите де невой материале, сэ адукэ   ын каса чититорулуй о сэрбэтоаре де суфлет.

«Адевэрул Нистрян» конституе о кэлэузэ пентру ынвэцэторий де лимбэ ши ну нумай. Ла лекций дес сынт фолосите материалеле дин ачаст зиар.

Реферитор ла публикацииле дин виитор, оаспеций шь-ау експримат доринца де а ведя материале пентру елевий класелор примаре, пентру копий де ла грэдиницэ,  сэ фие континуатэ рубрика «Лимба молдовеняскэ де ла «А» ла «Я».

Просмотров: 707 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Апрель 2016  »