Четверг, 2024-04-25, 6:44 AM

Главная » 2018 » Апрель » 3 » Кондеюл фермекат
Кондеюл фермекат

Примеле кувинте – мамэ, татэ, пыне – фиекаре ле ростеште ын лимба луй матернэ. Пентру  ной, молдовений, ачаста есте  лимба молдовеняскэ. Лимба ноастрэ есте ка о хайнэ  каре  не ынкэлзеште мереу. Кытэ фрумусеце, кытэ богэцие аре граюл ностру, пе каре  л-ам путя компара доар ку ун кодру верде! Дар пентру ка ачастэ богэцие сэ фие фолоситэ дин плин, требуе сэ штим а пуне кувынтул потривит  ла  локул кувенит.

Пе паркурсул ла 5 ань  ын лэкашул школий молдовенешть №3  ын чентрул културий  ал районулуй Дубэсарь, ын кадрул ынтрунирий методиче а класелор примаре ын ваканца  де примэварэ се петрече конкурсул районал «Кондеюл фермекат». Ачастэ активитате контрибуе мулт ла дезволтаря ворбирий орале ши скрисе, ла формаря градулуй де куноаштере  а режимулуй  уник  ортографик ын кадрул текстулуй.

Ау  активат ла ачест конкурс елевь дин школиле молдовенешть: с.Хармацка, с.Цыбулэука, Красный – Виноградарь, с.Дойбань1, с.Гоян, с.Комисаровка–Ноуэ, орашул Дубэсарь.

Ку о сатисфакцие деосебитэ елевий шь-ау ындеплинит черинцеле пусе ын фаца лор, ындрумаць  де промотоаря ачестуй конкурс Кандит Г.И., директоаря школий де базэ де културэ женералэ дин с. Дойбань-1. Думняей  ку ун профессионализм деосебит  ши о драгосте немэржинитэ фацэ де копий с-а стрэдуит ка сэ култиве ла микуць калитэциле морале  ши спиритуале, стимулынду-ле потенциалул креатор, едукынду-ле сентименте де драгосте фацэ де плаюл натал, де лимба матернэ, сэ дезволте густул естетик, имажинация ши фантезия.

Ла финал тоць партичипанций ау фост менционаць ку дипломе де оноаре дин партя Дирекцией районале де ынвэцэмынт. С-ау евиденцият лукрэриле урмэтоарелор елеве: Толмач Надежда - с.Дойбань-1 , (ынвэцэтор Цоля В.И.), Смолевская  Андриана-с.Комисаровка –Ноуэ, (ынвэцэтор Окишор Т.А.).

Адучем синчере мулцумирь корпулуй дидактик, каре ау депус о мункэ колосалэ ла прегэтиря десчиполилор сэй.

Просмотров: 519 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Апрель 2018  »