Четверг, 2024-04-25, 4:44 AM

Главная » 2015 » Октябрь » 31 » Ярмарокул де тоамнэ
Ярмарокул де тоамнэ

Ярмарокул де тоамнэ ку женерикул

«Нистрения – царэ де вис»

Ши ын ачест ан   Ярмарок  школар де тоамнэ с-а десфэшурат ын а доуа сэптэмынэ а луний октомбрие. Ярмарокул де тоамнэ есте организат ну доар пентру а дистра копий, чи пентру а-й ынвэца сэ фие солидарь ши сэ прецуяскэ банул мунчит.  Ку ачест скоп а ши фост организат ын локалул школий медий молдовенешть №3 ачастэ сэрбэтоаре. Традиционал Ярмарокул ый адунэ ын ограда школий ши пе елевь, дар ши пе пэринций ачестора, ши пе фоштий абсолвенць, сау оамений дин ораш че вин сэ адмире меселе ымбелшугате, аменажате фрумос де фиекаре класэ апарте.

Грацие фаптулуй кэ ын ачест ан, ку мик ши маре, сэрбэторим 25 де ань де ла формаря Републичий Молдавенешть Нистрене, Дума школий а дечис ка ши Ярмарокул де тоамнэ сэ поарте ун карактер национал.

Елевий експун ын куртя школий лукрэрь конфекционате мануал, прегэтеск коптурь ши плэчинте, фрукте,  дулчурь ши коптурь.

Ачастэ сэрбэтоаре а девенит о традицие ла шкоалэ.

Фоарте речептивь, ка де фиекаре датэ, с-ау арэтат пичий дин класеле примаре. Ла меселе лор путяй ведя ши пе чей май мулць пэринць, каре ау венит ын ажутор ынвэцэтоарелор ши ау аменажат меселе ку мулт спор, демонстрынд мултэ креативитате.

С-ау евиденцият елевий класей а 3-я. Ей с-ау стрэдуит сэ адукэ пе месе букате гэтите де ей ымпреунэ ку пэринций сэй. (фото)

Ын финал, тоць не-ам симцит бине ши сперэм ка ачест фрумос обичей сэ ну фие дат уйтэрий.

Просмотров: 1468 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Октябрь 2015  »