Понедельник, 2022-12-05, 1:29 PM

Абсолвентул 2016!

Класа XI. Кондукэтор де класэ Уреки А.В. Ау терминат 14 елевь. Дин ей трей медалишть.

Медалие де аур: Бежан Оксана, Дацко Анастасия.

Медалие де аржинт: Калута Екатерина.

Класа IX. Кондукэтор де класэ Сахановски В.А. Ау терминат 18 елевь.

Просмотров: 603 | Добавил: Olka | Дата: 2016-06-28

ИНВИТАЦИЕ ЛА АМИНТИРЬ…

Фиекаре ынчепут аре ши ун сфыршит:oмул сямэнэ семинце ши требуе сэ стрынгэ роаделе, копакул сэдит требуе сэ родяскэ, пэринций че ау дат наштере копилулуй, требуе сэ-л кряскэ, сэ-л едуче, сэ-л ынвеце, сэ-л вадэ ла каса луй...Ынвэцэторул й-а копиий ын класа

I-й, ый дуче пынэ ын класа a IV-a ши аич е сфыршитул, е деспэрциря.

Кред кэ ну-й ынвэцэтор де класеле примаре пентру каре ачест момент сэ ну  фие дурерос, пентру кэ сынтець ка копий м ... Читать дальше »

Просмотров: 508 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-23

Зиуа Викторией! Зиуа Бируинцей! Е зиуа кынд попорул советик а бируит котропиторий фасчишть ын Мареле Рэзбой пентру Апэраря Патрией.

Ну о сингурэ датэ вом ревени ла трекутул тражик, дар глориос.  Ну ын задар се зиче: «Вииторул ну дескиде уша челора че вин фэрэ трекут»

Ку ачастэ оказие азь, 9 май 2016 колективул педагожик, елевий, деташаментул «Тинерий патриоць нистрень» ай школий медий молдовенешть де културэ женералэ №3 ау партичипат ла парада солемнэ консакратэ Аниверсэрий а 71-а де ла Маря Бируинцэ ши ла акция  «Режиментул немуритор»

Дет ... Читать дальше »

Просмотров: 697 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-16

Абрамов Александр Давыдович

Александр Давыдович а луат парте ын Мареле Рэзбой пентру Апэраря Патрией.

А активат ка педагог  де  лимба ши литература молдовеняскэ ын шкоала №3. Ын аний 1976-1981 а суплинит функция шеф де студий. ... Читать дальше »

Просмотров: 690 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-06

Дражь ветерань!

Вэ мулцумим пентру куражул, дырзения ши патриотисмул де каре аць дат довадэ атунч кынд ва-ць дус ын луптэ контра душманилор! Штим кэ аць фэкут ачаста пентру пэринций воштри, фраций ши сурориле воастре, социиле ши копий воштри де атунч, дар ши пентру ной, чей каре песте ань вэ сынтем рекуноскэторь пентру фапта ероикэ!

Синчере феличитэрь!

Фие ка мереу сэ домняскэ лиништя ши сигуранца ын цара ноастрэ!

Просмотров: 558 | Добавил: Olka | Дата: 2016-05-06

ПАШТЕЛЕ рэмыне чя май импортантэ сэрбэтоаре крештинэ, чя май вастэ атыт ын семнификаций кыт ши ын обичеюрь.

Експозиция «Паште феричит», каре купринде диферите лукрэрь, конфекционате де кэтре елевь, есте експусэ ын инчинта школий. Сынт презенте коптурь традиционале ши оуэ де Пашть, ефектуате ын диферите методе. Лукрэриле кореспунд тематичий паскале, ынсэ пейзажул де примэварэ ну липсеште. Елевий ау конфекционат фрумоасе феличитэрь де Сфинтеле Паште, флорь дин хыртие колоратэ ши бисер, оуэ натурале, пэскулице дин алуат дулче ши сэрат.

Фие ка лумина ши кэлдура ачестор сэрбэторь сэ Вэ ынкэлзяскэ суфлетеле ши сэ Вэ дескидэ инима пентру илуминаре, крединцэ ши ертаре!

Просмотров: 1088 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-29

Пе дата де 27 априлие, ын ажунул сэрбэторилор де май колективул школий а петрекут ун суботник.

Ын кадрул активитэций дате ау фост десфэшурате лукрэрь ын курэциря ши аменажаря теренурилор, вопсиря копачилор, кэрэрилор, сэдиря арбуштилор, флорилор ши алтеле.

Ау партичипат актив ши ку мулт суфлет атыт колективул де елевь, кыт професорий ши персоналул техник.

Консидерэм кэ астфел де активитэць контрибуе ла ымбунэтэциря климатулуй ын колектив. Пентру елевь ачастэ мэсурэ а фост о бунэ лекцие де алтоире а драгостей фацэ де мункэ ши фацэ де Мэрия са Натура.

Просмотров: 672 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-29

Пе дата де 27 априлие 2016 ын инчинта школий медий молдовенешть №3 дин орашул Дубэсарь ын Чернтрул Културий молдовенешть а фост десфэшуратэ о масэ ротундэ ку женерикул «Адевэрул нистрян»- ерь, астэзь ши мыне», модератэ де Дорина Габужа, вичепрешединтеле Униуний молдовенилор.

Ла ынтылнире ау фост презенць директорий ши педагожий филоложь ай школилор молдовенешть дин сателе Гоянь, Цыбулэука, Хармацка, Дойбань-I, Кр-Виноградарь, Комисаровка-Ноуэ, Койково, Дубово ши дин школиле орэшенешть №7 ши №3. Й-ам авут оаспець де оноаре пе ветеранул мунчий педагожиче ай школий №3 – Дейдыш Полина Исаевна, скрииторул нистрян – Влад Яштылов ши композиторул Попов Гаврил Василевич, лукрэтор емерит ал РМН ын домениул културий.

Просмотров: 597 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-29

Ла 13 априлие курент ын Чентрул Културий Молдовенешть ал школий а авут лок семинарул практик ку тема «Картя ортодоксэ – извор де ынцелепчуне», дедикат аниверсэрий а 450 де ань де ла еширя де суб типар а примей кэрць ын Русия, «Апостолул». Ла ачастэ активитате елевий ау фэкут куноштинцэ ку вяца ши активитатя примулуй типэритор рус де кэрць – Иван Фьодоров. Ын кадрул активитэций ау фост организате  експозиций де десене ши кэрць ла тема абордатэ. Експозиция де кэрць инклуде диверсе кэрць, типэрите ынкэ ын секолеле XIX ши ынчепутул секолулуй XX.

Ка оаспець ау фост презенць репрезентанций Бисеричий - протоереул Думитру, протоереул Давид ши преотяса Мария, репрезентанций Дирекцией де Ынвэцэтынт дин орашул Дубэсарь - Дзенган Виктория Викторовна, Богачук Евдокия ... Читать дальше »

Просмотров: 520 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-14

Пе 30 мартие ын локалул школий медий молдовенешть №3, ын Чентрул културий молдовенешть ынтруниря методикэ а класелор примаре, дирижатэ де Кандит Генуца Ивановна ши сусцинутэ де организация обштяскэ «Униуня молдовенелор»,  а петрекут конкурсул традиционал районал суб женерикул «Кондеюл фермекат».

Ла конкурс ау партичипат 10 конкурсанць дин тоате школиле молдовенешть але районулуй ши орашулуй Дубэсарь ши елева класей  а 3-я а школий ноастре, Савин Алина, прегэтитэ де дирижинта са  Ребдева Олга Петровна.

Активитатя датэ а купринс ун шир де ынсэрчинэрь граматикале ши интелект ... Читать дальше »

Просмотров: 493 | Добавил: Olka | Дата: 2016-04-06

« 1 2 ... 33 34 35 36 37 38 »
«  Декабрь 2022  »