Понедельник, 2021-12-06, 1:21 AM

Тайна букателор национале

Ла 11 мартие, курент ын инчинта Чентрулуй Културий Молдовенешть ал школий медий №3 с-а десфэшурат о сэрбэтоаре де суфлет ку женерикул «Ынаинте ла плэчинте…».

Ачест евенимент с-а петрекут  ла инициатива Униуний Молдовенилор ши а фост модерат де кэтре скриитоаря Галина Гурски. Ау партичипат ла конкурс 10 школь але районулуй, презентынд челе май густоасе ши деличоасе плэчинте суб диверсе денумирь. Конкурсанций ау партичипат ла диверсе пробе, ла каре ау дат довадэ де куноаштере а орижиний плэчинтелор ши прегэтиря ло ... Читать дальше »

Просмотров: 581 | Добавил: Olka | Дата: 2016-03-15

Лумина ши кэлдура соарелуй, суфлул проаспэт ал Примэверий се симте претутиндень. Примэвара а интрат ын тоате дрептуриле ей ши е стэпынэ песте ной, песте суфлетеле ноастре. Еа вине ку о мулциме де сэрбэторь: чя а Мэрцишорулуй, Зиуа Фемеилор: мамелор, сурорилор, юбителор, домнишоарелор. Вэ адучем калде феличитэрь, синчере урэрь де бине ши сэ фие ка- н суфлетеле Д-воастрэ сэ сэлэшлуяскэ нумай примэвара, лумина сакрэ, пачя, драгостя ши тот че-й фрумос ши сфынт сэ вэ апарцинэ деопотривэ.

О флоаре а трезит дин сомн грэдина,

О флоаре а апринс май виу лумина,

Просмотров: 906 | Добавил: Olka | Дата: 2016-03-04

«Примэвара -  зымбет де копил»

Мартие  - периоада  ын каре се сэрбэтореште вениря примэверий, луна ын каре се оферэ  ши се примеште мэрцишоаре, пе каре ле дэруим ка симбол ал примэверий, триумфулуй бинелуй асупра рэулуй ши ал прецуирий пентру челе май дражь персоане дин вяца ноастрэ.

Сосиря прмэверий адуче букурие ын инимиле тутурор. Орьче вестеште ачастэ сосире биневенитэ. Фие кэ е ворба де о флоаре, де кэлдурэ сау о разэ де соаре. Симболул примэверий, мэрцишорул, мереу адуче букурие прин форма ши кулоаря луй.

Просмотров: 668 | Добавил: Olka | Дата: 2016-03-04

Ын курынд вом фи школарь

Moттo:

Eу пот сэ фак чея че ту ну поць фаче. Ыпреунэ путем фаче лукрурь марь. Нимень ну поате реализа вреодатэ сингур чея че поате реализа прин партенериат ку алций.”

Maйка Тереза

Копил ... Читать дальше »

Просмотров: 514 | Добавил: Olka | Дата: 2016-03-02

Ла 12 фебруарие ын чентрул културий молдовенешть а авут лок о мэсурэ екстрааудиториалэ ку женерикул «Лимба ноастрэ-й о комоарэ…» консакратэ меморией луй Г.Виеру. Ау фост презенць оаспець де оноаре: Г.Гурски, Д.Габужа, С. Сандул. Ла ачаста активитате ау фост инвитаць педагожий де лимба ши литература молдовеняскэ дин районул Дубэсарь ымпреунэ ку дисчиполий лор пентру а чинсти мемория марелуй поет Г.Виеру:

1. Шкоала №7 картиерул Лунга

2. Шкоала дин Дубэу

3. Шкоала дин сатул Дойбань-I

4. Шкоала дин сатул Гоян

Просмотров: 540 | Добавил: Olka | Дата: 2016-02-25

Обичеюл колиндатулуй ши а плугушорулуй ау ун импортант сенс едукатив ши ун маре потенциал артистик. Фаптул кэ ачесте традиций, моштените дин бэтрынь, дэйнуеск пынэ астэзь, доведеск драгостя молдованулуй де плай, натурэ, вяцэ, паче, фацэ де обичеюриле ши датиниле традиционале.

Ку ачест скоп елевий класелор примаре ау прегэтит о активитате де ураре пентру анул каре вине, ку каре ау фост ын визитэ ла Администрация де Стат а орашулуй ши районулуй Дубэсарь, ла шкоала дин сатул Дзержинское. Урэторий ау фост примиць ку мултэ букурие, кэлдурэ суфлетяскэ де кэтре газде. Букурия, бунэвоинца ши тоате емоцииле плэкуте але урэторилор ли с-ау трансмис ши челор дин жур.

Просмотров: 1040 | Добавил: Lord | Дата: 2016-01-19 | Комментарии (0)

Ла 28, 29  дечембрие ын локалул школий а авут лок  Ревелионуд де Анул Ноу пентру класеле

1-4,  5-7 ши традиционалул ТВК пентру класеле 8-11.

Елевий ку маре драг ау кэлэторит ымпреунэ ку Мош Крэчун ши Алба ка Зэпада прин басмул минунат де Ярнэ!

Ау фост марторь окуларь ла чел май интересант ши амузант дивертисмент - Дескидеря фестивэ а фрумоаселор, традиционалелор обичеюрь  де Ярнэ.

Просмотров: 628 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-30

Тоате сэрбэториле сынт фрумоасе ын фелул лор, челе де ярнэ, ынсэ, ау ун фармек апарте. Еле сынт аштептате де копий,тинерь ши бэтрынь.
         Крединцеле, датинеле ши обичеюриле традиционале але попорулуй сынт тот атыт де фирешть  ши нечесаре ка респирация, ворбиря, мунка. Еле апар одатэ ку нациуня ынсэшь ши се моштенеск ымпреунэ ку тоате челелалте калитэць але нямулуй, ымбунэтэцинду-се контину.
        Атыта ам авут азь а вэ спуне шив э дорим ши ной традиционалул:
«Сэ трэиць, сэ-нфлориць, ка мерий, ка перий ын мижлокул верий».
                          Ла анул ши ла мулць ань!!!

Просмотров: 644 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-28

Ын периоада де 07-11 дечембрие а фост петрекутэ Сэптэмына Класелор Примаре. Ын кадрул сэптэмыний ау фост петрекуте ун шир де мэсурь ла каре ау партичипат тоць елевий класелор примаре.

Ятэ резултателе кэпэтате:

7 дечембрие-  Зиуа лимбий молдовенешть

1. Конкурсул «Чя май фрумоасэ калиграфие».
  2. Олимпиада ла лимба молдовеняскэ. Класеле 1-4

Просмотров: 679 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-23

Олимпиаделе школаре сынт адевэрателе конкурсурь де ексчеленцэ, адресате елевилор ку аптитудинь, ынклинаций ши интересе деосебите. Ачесте пробе сынт челе май промовате, респектате ши валоризате конкурсурь школаре.

Ын периоада де 05 -12 дечембрие ын шкоалэ а фост петрекут турул школар ал олимпиаделор ла доуэспрезече обьекте. Елевий класелор 1-11 ау партичипат ку  маре интерес, дынд довадэ де куноштинце ши истециме.

Нимень ну спуне кэ а фост ушор. Фиекаре динтре партичипанць а депус ефорт  максимал пентру а  демонстра куноштинцеле сале.

Просмотров: 358 | Добавил: Olka | Дата: 2015-12-22

« 1 2 ... 27 28 29 30 31 »
«  Декабрь 2021  »
  • Сайт ДИТ