Понедельник, 2020-01-20, 10:05 PM

27 октомбрие – зиуа орашулуй Дубэсарь. Ын ачастэ зи локуиторий сэрбэтореск Зиуа сау кум о май нумим ной Храмул Орашулуй.

Ла ачастэ маре сэрбэтоаре вин ну доар локалничий, дар се инвитэ ши оаспець де оноаре. Л-ам авут ка оаспете пе Прешединтеле Републичий Молдовенешть Нистрене – Еужениу Василевич Шевчук.

Тот ын ачастэ зи деташаментул школий ноастре  «Тинерий Патриоць ай Нистренией»  ау луат парте ла дескидеря солемнэ а активитэций ын каузэ. Елевий ау интонат имнул републичий ши ал орашулуй. Ачастэ активитате ле формязэ елевилор симцул де патриотисм ши девотамент, воинца ши карактерул, драгостя фацэ де Пэмынтул ... Читать дальше »

Просмотров: 327 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

26 октомбрие 2015 – дескидеря «Таблей де Оноаре»

Аич сынт 20 де портрете але четэценилор че ау адус ун апорт ын дезволтаря ши проспераря орашулуй ши районулуй натал. Принте еле есте ши портретул ветеранулуй мунчий педагожиче, ынвэцэтоарей класелор примаре а школий ноастре, каре се афлэ ла одихна бинемеритатэ, Дейдыш Полина Исаевна, коауторул примулуй АБЕЧЕДАР дин РМН.

Синчере феличитэрь пентру Полина Исаевна ши тот колективул школий!

Просмотров: 267 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-04

Де пе 19 ши пынэ 25 октомбрие с-а петрекут операция «Адолесчентул».

Ын кадрул ачестей акциунь с-ау десфэшурат ун шир де активитэць. Медичий, инспекторий де ла камера пентру минорь, лукрэторий стацией епидемиоложиче, Инспекция Ауто ле-ау читит елевилор      школий ноастре лекций де превенире а инфракциунилор, деспре компортаря ын локуриле публиче. Ла фел елевий ау ау фост ын екскурсие ла музеул  секцией де милицие, ла стация де помпиерь. Деташаментул «Тинерий Инспекторь Ауто» ымпреунэ ку репрезентанций де ла Инспекторатул Ауто ау патрулат стрэзил ... Читать дальше »

Просмотров: 824 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-03

Пе дата де 10 октомбрие 2015 елевий класей а 4-а

ау партичипат ла компетицииле спортиве

«Старты надежд».

Девиза елевилор а фаст «Нич ун пас ын урмэ, нумай ынаинтею». Ау партичипат актив ла тоате пробеле спортиве.

Просмотров: 567 | Добавил: Olka | Дата: 2015-11-03

Ярмарокул де тоамнэ ку женерикул

«Нистрения – царэ де вис»

Ши ын ачест ан   Ярмарок  школар де тоамнэ с-а десфэшурат ын а доуа сэптэмынэ а луний октомбрие. Ярмарокул де тоамнэ есте организат ну доар пентру а дистра копий, чи пентру а-й ынвэца сэ фие солидарь ши сэ прецуяскэ банул мунчит.  Ку ачест скоп а ши фост организат ын локалул школий медий молдовенешть №3 ачастэ сэрбэ ... Читать дальше »

Просмотров: 1092 | Добавил: Olka | Дата: 2015-10-31

Дражий ши скумпий ноштри професорь!

E тоамнэ ын гынд ши-н  календар. Дупэ сэрбэтоаря де 1 септембрие, кынд не-ам адунат  дин ноу пе бэнчиле школий пентру а пуне ын валоаре  ши анул ачеста талентеле елевилор, вынтул адие ушор, адукынд о минунатэ ши спечиалэ сэрбэтоаре – Зиуа професорулуй.

Профит пуцин ши еу де ачастэ оказие ши Вэ адук дин суфлет челе май синчере  ши май кэлдуроасе феличитэрь, доринду-вэ мултэ сэнэтате, рэбдаре , путере, кыт май мулць копий куминць, активь шин умай букурий дин партя лор. Ыл рог пе буну ... Читать дальше »

Просмотров: 1213 | Добавил: Olka | Дата: 2015-10-31

Прима зи де шкоалэ!

1 септембрие – зиуа ын каре, дупэ трей лунь де деспэрцире се ынтылнеск дин ноу колежий. Астэзь тоць сынт ын страе де сэрбэтоаре! Шкоала аратэ фоарте бине.

Кареул солемн а фост необишнуит, плин де емоций ши сурпризе.

Дупэ кареу тоць елевий ау трекут ын класеле сале ымпреунэ ку дирижинций ли прима лекцие.

Просмотров: 1239 | Добавил: Olka | Дата: 2015-10-31

«  Январь 2020  »
  • Сайт ДМПЛ
    Copyright ИМЫ «Шкоала медие молдовеняскэ де културэ женералэ №3» дин орашул Дубэсарь © 2020Хостинг от uCoz