Суббота, 2024-04-20, 3:35 PM

Главная » 2019 » Сентябрь » 3 » 1 септембрие - «ЗИУА КУНОШТИНЦЕЛОР»
1 септембрие - «ЗИУА КУНОШТИНЦЕЛОР»

Акум дин ноу ымь тречь пе суб ферястрэ,

Ту тоамнэ, ту, фрумоасэ чершетоаре.

Ын урма та кынтэрь тынгыитоаре

Лин флутурэ-н ынтиндеря албастрэ.

О ноуэ тоамнэ не бинекувынтязэ… Импресионантэ, женероасэ, калдэ ши солемнэ. Еа не редэ, ын примул рынд, реынтылниря ку буний ноштри колежь ши дражий ноштри професорь. Ын фиекаре ан ын зиуа де ынтый септембрие елевий пэшеск прагул школий ку планурь, ку ной сперанце де виитор.

Е ун ноу ынчепут, ероий зилей десигур ау фост микуций класей 1, каре астэзь 17 ла нумэр ау фост чей май феричиць, чей май емоционаць ши каре ау пэшит пентру прима оарэ прагул куйбулуй де ынцелепчуне.

Яр ын праг, пе тимизий ши куриоший микуць, ку грижэ ши дуйошие дин мыниле калде але пэринцилор й-а примит ку драг прима ынвэцэтоаре – Кандит Ирина Виталиевна - тынэрэ, енержикэ блындэ ши бунэ ла инимэ.

Ла кареул де астэзь не-ау онорат оаспець, каре не причеп дурериле, штиу сэ не апречиезе, мотив пентру каре ле мулцумим:

1. Пасат Пьотр Семьонович, депутат ал Советулуй Супрем де депутаць.
  2. Долишняя Татьяна Николаевна- кондукэторул организацией мишкэрий Униуний Фемеилор дин Дубэсарь, ши а Униуний Републикане дн Транснистрия.
  3. Тимонова Галина Васильевна – кондукэторул Униуний «Память
  4. Брагуца Григорий Григорьевич – кондукэторул сочиетэций локале а персоанелор ку дезабилитэць ши а конфликтелор армате.
  5. Ветераний мунчий педагожиче.
  6. Комитетул Пэринтеск

Оноаря де а да примул сунет ын ачест ан школар ли с-а оферит:

• елевулуй класей а XI-я, каре а ынрежистрат резултате буне ла ынвэцэтурэ – Чебан Вадим
  • ши елевей класей ынтый –Мелега Алина

Сынтем конвиншь кэ елевий школий вор гэси ын ачест локал ун сприжин, кэ аштептэриле пэринцилор ышь вор гэси ымплиниря ын реализэриле копиилор, ын формаря лор ка оамень чинстиць ши демнь ши кэ сунетул клопоцелулуй пентру ноул ан школар 2019-2020 ва вести ун ан ку сукчесе ши реализэрь фоарте буне ла ынвэцэтурэ, каре вор фаче ка нумеле школий сэ девинэ куноскут.

Вэ дорим ун ан ушор, плин де роаде интелектуале, кураж ши респонсабилитате. Сперэм ка фиекаре зи де шкоалэ сэ фие о ноуэ тряптэ ын дезволтаря армониоасэ а копиилор ноштри.

Просмотров: 359 | Добавил: Olka | Рейтинг: 0.0/0
«  Сентябрь 2019  »