Четверг, 2024-03-28, 7:02 PM

Главная » 2019 » Февраль » 16 » « Вииторул ну дескиде уша челор че вин фэрэ трекут»
« Вииторул ну дескиде уша челор че вин фэрэ трекут»

Активитатя музеулуй есте комплексэ.

Прин експозицииле сале ел оферэ куноштинце богате, о серие де информаций куренте ынтр-о формэ атрактивэ ши вие ушор акчесибилэ.

Де ачея музеул жоакэ ун рол импортант ын едукация патриотикэ а тинерий женераций де астэзь, ла фел ши а визитаторилор.

Ын луна януарие 2019 а авут лок етапа районалэ а конкурсулуй Републикан «Чел май бун гид ал музеулуй школий».

Дирекцией де ынвэцэмынт й-а фост презентан ун материал видео ку информация  деспре лукрул гизилор школий. Ка резултат гизий школий ноастре ау окупат локул I.

Пе дата де 15 фебруарие а авут лок турул Републикан ал  ачестуй конкурс.

Комисия републиканэ а визитат персонал музееле кыштигэтоаре ал турул II, пентру а детермина чел май бун гид ал музеулуй.

Не-ау визитат ши пе ной. Фиекаре гид персонал требуя сэ-шь апере титлул де чел май бун гид ал школий.

Ятэ-с гизий ноштри:

• Морозан Тамара, елева класей а 10-я
  • Савин Корина, елева класей а 7-я
  •  Лашко Ана, елева класей а 7-я
  •  Радукан Валерия,  елева класей а 5-я.

Адучем синчере мулцумирь педагожилор ши гизилор музеулуй пентру стрэдуинцэ, силинцэ, ынкредере ын проприиле путерь:

•   Дзенган В.В., директорул школий
  • Кучук М.В., кондукэторул музеулуй