Четверг, 2024-03-28, 1:10 PM

Главная » 2018 » Ноябрь » 1 » Ку жубилеул, юбитэ шкоалэ!
Ку жубилеул, юбитэ шкоалэ!

Ку оказия ымплинирий а 105 ань де ла фондаря школий, а авут лок о фестивитате де сэрбэтоаре,  ын кадрул кэрея а фост адус ун омажиу ачесте институций.

Мембрий колективулуй де педагожь, елевь ши пэринць ау реушит сэ рэсфояскэ емоционантеле пажинь але школий.

Шкоала ноастрэ ну е доар о касэ ку минунь, е ун лок унде фиекаре ышь креазэ проприя вяцэ.

Шкоала ноастрэ есте ун суфлет апарте каре трэеште ымпреунэ ку ной феричиря, тристеця, виктория, ынфрынжеря, юбиря…

Шкоала есте о карте ын каре сынт скрисе челе май фрумоасе клипе дин вяца ноастрэ!

«Азь е зи де сэрбэтоаре

Есте зи де букурий.

Сэ се-аудэ песте царэ,

Песте дялурь ши кымпий…»

Чей презенць  ау фост феличитаць де кэтре  оаспеций  де оноаре:

• Станислав Михайлович Касап, локцииторул аджункт ал Гувернулуй Републичий Молдовенешть Нистрене.
  • Руслан Иванович Чабан, шефул Администрацией де Стат ал районулуй Дубэсарь ши ал орашулуй Дубэсарь.
  • Алла Николаевна Николюк,  Министул аджункт ал ынвэцэмынтулуй Републичий Молдовенешть Нистрене.
  • Наталия Дмитриевна Кравец, шефул аджункт ал Администрацией де Стат.
  •  Владислав Васильевич Келюх,  шефул аджункт ал Советулуй де депутаць дин  дин орашул Дубэсарь.
  •  Ирина Петровна Владимирова, шефул филиалей дин Дубэсарь ал партидулуй политик републикан «Обновление»
  •  Петр Семенович Пасат,  депутат ал Советулуй Супрем дин Република Молдовеняскэ Нистрянэ.
  • Виктория Викторовна Дзенган, шефулынвэцэмынтулуй публик.
  • Сергей Михайлович Демьянов, прешединтеле Асочиацией Териториале а Синдикателор дин орашул Дубэсарь.
  • Наталья Владимировна Логина,  прешединтеле Синдикателор а лукрэторилор ЫП
  • Педагожий,  ветераний мунчий педагожиче, пэринций, абсолвенций, елевий …

Скумп лэкаш, ной те юбим

Ши дин суфлет ыць дорим:

Ка мереу сэ фий статорник,

Резистент ын слава та,

Ши нич вынтул, нич фуртуна

Жос сэ ну те поатэ да!

Просмотров: 524 | Добавил: Olka | Рейтинг: 5.0/1